Cestovateľské fakty

Cestovateľské fakty Táňa Žifčáková 03. 05. 2021

Nadchnúť sa pre cudziu krajinu tak, že ju zatúžite navštíviť viac ako ostatné môže byť niekedy len otázkou menej známej, ale zaujímavej informácie, ktorú o nej objavíte.

Lietadlo prelietajúce nad palmami.

Ťažko si predstaviť väčšie cestovateľské sklamanie ako je to, keď realita cieľovej destinácie nezodpovedá vašej pôvodnej predstave. Vytvorenie si idealizovaného, no mylného obrazu na základe nedostatočných, zavádzajúcich, či selektívne prezentovaných informácií môže vo víre reklamných kampaní postihnúť občas každého. Aj pri výbere dovolenky preto platí, že čím viac informácií máte, tým lepšie rozhodnutie urobíte.

Kľúčovým faktorom na miskách pomyselných váh pri voľbe cieľa vašej nasledujúcej cesty sa pritom môže stať aj nečakané nové zistenie, menej známy údaj, alebo kuriozita, ktorá vás okamžite očarí a povedie k presvedčeniu, že dané miesto jednoducho musíte navštíviť. Tu je niekoľko podobných faktov viažucich sa ku konkrétnym krajinám i cestovaniu do nich.

1. Krajinou s najnižšou hustotou osídlenia (s výnimkou pár nehostinných ostrovov s rôznou mierou autonómie) je Mongolsko. Na jeden kilometer štvorcový tam žije v priemere 1,97 obyvateľa. Mongolské stepi sú preto ako stvorené pre skutočný únik od civilizácie. Ak si chcete od davov ľudí oddýchnuť, isto sa vyhnite Macau, Hong Kongu, Monaku a Singapuru, kde je hustota osídlenia vysoká.

2. Každý prirodzený geografický extrém má isté čaro a výnimkou nie je ani ten saudskoarabský – územím tohto štátu nepreteká žiadna pôvodná rieka. Vodnými zdrojmi sú tam prevažne takzvané wadi, teda povrchové geologické formácie napĺňané vzácnou vodou z nepravidelných prívalových dažďov.

3 .Najdlhší komerčne prevádzkovaný let lietadlom na pravidelnej trase je zo Singapuru do New Yorku. Trvá bezmála osemnásť hodín a prekonaná vzdialenosť je 15 349 km. Naopak najkratší let premáva na linke medzi škótskymi ostrovmi Westray a Papa Westray (súostrovie Orkney). Trvá do dvoch minút a prenesie vás ponad morskú úžinu na susedný ostrov ležiaci len o 2,7 km ďalej.

4. Oba, najvýchodnejší i najzápadnejší bod Spojených štátov amerických podľa súradníc zemepisnej dĺžky patria k Aljaške. Jej súostrovie Aluety, lemujúce južnú hranicu Beringovho mora, sa rozkladá po oboch stranách okolo 180-eho poludníka, ktorý je medzníkom rozdeľujúcim západnú a východnú pologuľu.

5. Najnavštevovanejšou krajinou sveta je Francúzsko, ktoré ročne prijme takmer 90 miliónov turistov. Zmes histórie, módy, dobrého jedla a branding s nádychom exkluzivity tak evidentne funguje podľa očakávania domácich agentúr cestovného ruchu. 

Eiffelova veža v Paríži.

6. Francúzsku, vďaka územiam bývalých kolónií, patrí i prvenstvo ako krajine rozkladajúcej sa naprieč najvyšším počtom časových pásiem. Je ich dvanásť – od ostrovov Francúzskej Polynézie, cez neobývaný koralový ostrov Clipperton v Tichom oceáne a územia v Karibiku, až po Réunion v Indickom oceáne a Novú Kaledóniu.

7. Je ťažké si predstaviť, aký by bol dnes život na iných kontinentoch, keby v minulosti neprišlo k ich kolonizácii európskymi veľmocami. Jeden z mála príkladov ponúka Etiópia. Keďže táto krajina kolóniou nikdy nebola, neprenikol sem ani gregoriánsky kalendár. V praxi to znamená, že etiópsky letopočet sa riadi vlastnými pravidlami a aktuálny rok tam reprezentuje číslo o 7 až 8 (rokov) nižšie ako u zvyšku sveta.

8. Podľa štúdie Svetového ekonomického fóra sa titulom najpriateľskejšej krajiny voči turistom môže pýšiť Island, nasledovaný Novým Zélandom a Marokom. Čo sa služieb, vybavenosti a formálnej ústretovosti úradov týka, vedú Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Najhoršie sú na tom Bolívia, Venezuela a Rusko.

9. Priemerné IQ obyvateľov Hong Kongu je 107, čo je najviac na svete. Za tento nesporný úspech vďačia kvalitnému vzdelávaciemu systému a vysokému pracovnému nasadeniu s dôrazom na intelektuálny kapitál a inovácie.

10. Ak ste milovníkmi jazier, navštívte Kanadu. Na jej území leží až 62% všetkých jazier na Zemi. Sú zväčša ľadovcového pôvodu a tvoria pozostatky obrovskej zamrznutej prikrývky roztopenej po poslednej ľadovej dobe. 

Jazero Ontario v Kanade.

11. Desí vás predstava pizze s ananásom? Vedzte, že to, čo sa vo Švédsku predáva pod názvom „pizza Africana“ obsahuje ako topping kolieska nakrájaného banánu v kombinácii s karí korením.

12. Viaceré rozľahlé hotelové komplexy v meste Las Vegas ponúkajú návštevníkom okolo 7 000 izieb. Absolútne prvenstvo však v tomto ohľade patrí malajzijskému hotelu First World Hotel nachádzajúcemu sa v horskom stredisku Genting. Počet izieb tam dosahuje 7 351.

13. Podľa oficiálnych údajov hovoria obyvatelia Papuy Novej Guiney 832 rôznymi jazykmi (nie dialektami, ale odlišnými jazykmi!). To je 12% z celkového počtu živých jazykov na celej planéte.

14. I napriek tomu, že pralesy Amazonu sa zvyknú označovať ako „pľúca Zeme,“ považovať lesy za hlavný zdroj kyslíka je veľmi nepresné. Čistá produkcia kyslíka (pra)lesmi Zeme je blízka nule – približne rovnaké množstvo ako vyprodukujú aj spotrebujú na rozklad vlastného biologického materiálu. Výnimkou sú iba sibírske lesy s trvalo zamrznutou pôdou obmedzujúcou život mikroorganizmov spracúvajúcich biologickú hmotu.

15. Pri priemernej nadmorskej výške iba niečo málo cez 1,2 metra sú Maldivy krajinou s najvyšším rizikom zániku zatopením pod hladinou mora. Pri reálnej hrozbe globálneho otepľovania a roztápania ľadovcov je možné, že niektoré z tamojších ostrovčekov zaleje oceán a už sa viac nevynoria.

Pohľad na Maldivy z lietadla.

16. 153 – to je počet oviec na jedného obyvateľa Falklandských ostrovov. Bohaté trávnaté pastviny a vyhovujúca klíma sú dôvodmi, pre ktoré tam farmárčenie s ovcami prekvitá už viac ako 170 rokov.

17. Najstarším suverénnym štátom na svete je Egypt. Prvá vládnuca dynastia faraónov sa v delte Nílu sformovala 3150 rokov p.n.l.. Štátoprávne usporiadanie odvtedy prešlo viacerými transformáciami až po dnešnú podobu modernej republiky.

18. Populačné trendy sa naprieč kontinentami výrazne líšia. Kým obyvateľstvo viacerých afrických krajín mladne, na čele je Niger s 49,8% ľuďmi mladšími ako 15 rokov, európske krajiny majú často nad 20% obyvateľov starších ako 65 rokov a v Japonsku je to dokonca až 28%.

19. Nemenej zaujímavým populačným faktom je, že úbytok obyvateľstva Ukrajiny napreduje hrozivým tempom 0,8% za rok. Ak sa tento negatívny trend nepodarí zvrátiť, bude mať náš východný sused do roku 2050 o takmer tretinu obyvateľov menej.

20. V prípade, že ste plážový typ, určite zvážte návštevu Austrálie. Približne 10 000 pláží je dosť na to, aby ste počas 27 rokov navštívili každý deň inú. 

Pláž Bondi v Austrálii.

21. S dĺžkou 915 m, plochou 81 m2, hĺbkou 3,5 m a 250 miliónmi litrov vody je čilský bazén v rezorte San Alfonso del Mar neprekonateľným svetovým rekordérom. Voda v bazéne obklopenom z jednej strany plážou a oceánom a z druhej obrovským hotelovým komplexom je slaná. V bazéne je okrem plávania možné i zaveslovať si na kajaku, či zaplachtiť si na malej jachte.

22. Ostrov Yap s 11 000 obyvateľmi leží v Mikronézii a stretnete sa na ňom s fascinujúcim fenoménom kamenných peňazí. Ich hodnota sa historicky odvíjala od ich vzácnosti – na ostrov boli prepravované pomocou kanoe, čo bolo nebezpečné dobrodružstvo. Keď koncom devätnásteho storočia prišiel istý americký kapitán s nápadom priviezť na ostrov viac podobných kameňov veľkou loďou, ich hodnota bola nižšia. Táto forma získavania kameňov totiž podľa miestnych vyžadovala menej námahy.   

Odhliadnuc od destinácie, cestovanie samo osebe pozitívne vplýva na ľudskú psychiku a príkladov v tomto duchu len pribúda.

  Cestovateľka sa pozerá na výhľad na more.

23. Jedným z pozitívnych efektov navštevovania cudzích krajín je rozvoj kreativity a schopnosti originálneho riešenia problémov. Závery viacerých výskumov naznačujú napríklad spojitosť medzi otvorenosťou mysle, či prístupnosťou novým pohľadom na problém u študentov, ktorí strávili určitý čas pobytom v zahraničí.

24. K okamžitým účinkom dovolenky patrí, tak trochu podľa očakávania, úbytok stresu, ktorý hlási až 89% dovolenkárov. Čo už je ale azda viac prekvapivé sú odhadované súvislosti medzi frekvenciou pobytu na dovolenke mimo domova a rizikami civilizačných chorôb. Podľa jednej štúdie sa riziko kardiovaskulárnych onemocnení u žien znižuje, ak sa na dovolenku vyberú dva krát za rok, kým u mužov stačí iba raz.

25. Dlhodobo známy je i fakt, že k celkovo šťastnejšiemu životu prispieva, keď ľudia svoje peniaze utrácajú viac za zážitky ako za materiálne veci. A kde inde hľadať koncentráciu nevšedných nových zážitkov a skúseností, ako práve na pobyte v zahraničí?

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Najnovšie blogy

Kam na výlet na Vianočné trhy

Kam na výlet na Vianočné trhy

Margaréta Koklesová 11. 11. 2024 Vianočné trhy sa každoročne tešia veľkej obľube a to nielen v zahraničí, ale i u nás. Sú skvelou príležitosťou na stretnutie s rodinou alebo priateľmi, dokúpenie posledných vianočných darčekov, cukroviniek alebo iba...
Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 / 2025

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 / 2025

Ľubomíra Bártová 07. 11. 2024 Sviatky a voľné dni v zostávajúcom roku 2024 Hlavné vianočné sviatky, dni pracovného pokoja a vianočné prázdniny 2024 budú počas pracovných dní: Štedrý deň - 24.12.– utorok Prvý sviatok vianočný...